systemu kształcenia Formy studiów Tok studiów Programy studiów 2022-2025 I stopnia II stopnia Programy studiów 2021-2024 I stopnia II stopnia Programy studiów 2020-2023 I stopnia II stopnia Programy studiów 2019-2022 I stopnia II stopnia Sylabusy modułów Efekty uczenia się
Organizacja procesu
dydaktycznego Organizacja roku
akademickiego
Tok studiów
Kluczowe momenty w toku studiów (w układzie chronologicznym)
Rekrutacja na studia I stopnia (3-letnie, licencjackie)
Szczegółowe zasady określane są w specjalnej Uchwale Senatu UAM, podejmowanej rok przed uruchomieniem procedury kwalifikacyjnej - aktualne informacje dostępne są na stronie UAM w portalu kandydata (zobacz). Tym niemniej można wskazać pewne reguły związane z rekrutacją na Wydziale Biologii.
Rekrutacja składa się z postępowania kwalifikacyjnego i wydania decyzji o przyjęciu na studia. Rekrutacja odbywa się w oparciu o internetowy system rejestracji kandydatów bez składania dokumentów w momencie rejestracji. Dokumenty składają tylko kandydaci zakwalifikowani do dalszych etapów postępowania rekrutacyjnego.
Postępowanie kwalifikacyjne dla kandydatów legitymujących się świadectwem dojrzałości obejmuje konkurs wyników egzaminu maturalnego.
Pod uwagę brane są wyniki części pisemnej egzaminów z języka polskiego, języka obcego nowożytnego oraz jednego z pięciu przedmiotów przyrodniczych lub matematycznych. Przedmioty i wagi stosowane przy przeliczaniu ich wyników na punkty rekrutacyjne podawane są corocznie w załączniku do uchwały rekrutacyjnej Senatu UAM (sprawdź).
W oparciu o przeliczone wyniki egzaminu maturalnego ustalane są wspólne listy rankingowe kandydatów, którzy zdawali 'nową' lub 'starą' maturę i którzy ubiegają się o przyjęcie na poszczególne kierunki lub specjalności studiów. Kandydaci nie zakwalifikowani do dalszego postępowania w I turze procedury kwalifikacyjnej mogą złożyć oświadczenie o chęci studiowania na UAM, które jest podstawą zachowania kandydata na liście rezerwowej do przyjęcia na studia.
Wybór specjalności na kierunku biologia (studia stacjonarne)
Dwie spośród specjalności biologicznych wybierane są w momencie rekrutacji na studia, są to ekologia i zarządzanie zasobami przyrody oraz nauczanie biologii i przyrody. Studenci zainteresowani innymi aspektami biologii dokonują wyboru pod koniec IV semestru spośród czterech specjalności: biologii człowieka, biologii eksperymentalnej, biologii molekularnej i biologii środowiska. Jeśli liczba zgłoszeń na określoną specjalność przekroczy ustalony w danym roku akademickim limit, obowiązuje konkurs ocen z egzaminów zdawanych w pierwszych czterech semestrach. Dodatkowo bierze się pod uwagę wyniki z przedmiotów kierunkowych, które szczególnie związane są z profilem kształcenia na specjalnościach. Wybór ten jest bardzo istotny ponieważ związany jest nie tylko z określonym programem studiów w V i VI semestrze, ale także decyduje o zakresie tematycznym pracy licencjackiej.
Wybór osoby kierującej pracą licencjacka i tematu pracy licencjackiej
Powinien być dokonany nie później niż w drugiej połowie V semestru studiów, po dokładniejszym zapoznaniu się z profilem badawczym poszczególnych zakładów. Osoby o ściśle sprecyzowanych zainteresowaniach zwykle wcześniej kontaktują się z określonymi pracownikami naukowymi. Jest to wskazane przede wszystkich w przypadku projektów laboratoryjnych i terenowych. Formalne zatwierdzenie przez Rady Instytutów tematów prac i osób sprawujących nadzór nad pracami licencjackimi następuje na początku VI semestru.
Ukończenie studiów wyższych pierwszego stopnia (licencjackich)
Warunkiem ukończenia studiów i uzyskania tytułu zawodowego licencjata jest:
- uzyskanie zaliczeń z wszystkich przedmiotów składających się na program studiów licencjackich,
- pozytywna ocena z pracy licencjackiej,
- pozytywna ocena z egzaminu licencjackiego.
W zależności od obranego kierunku studiów i specjalności wydawany jest dyplom licencjata:
- biologii, biologii - specjalność nauczanie biologii i przyrody,
- biotechnologii,
- ochrony środowiska, ochrony środowiska w jednej z trzech specjalności: ochrona środowisk lądowych, ochrona środowisk wodnych, zarządzanie środowiskiem,
- bioinformatyki.
Kwalifikacja na studia drugiego stopnia (dwuletnie, magisterskie)
Podobnie jak w przypadku studiów licencjackich, szczegółowe zasady rekrutacji określane są w specjalnej Uchwale Senatu UAM, podejmowanej rok przed uruchomieniem procedury kwalifikacyjnej - aktualne informacje dostępne są na stronie UAM w portalu kandydata (zobacz).
Studia magisterskie w systemie dwustopniowym realizowanym na Wydziale są najczęściej kontynuacją kierunku i specjalności realizowanych podczas studiów licencjackich. Jednocześnie jednak stwarzają one możliwość zmiany kierunku lub specjalności lub równoległego kształcenia na dwóch kierunkach.
Dla kandydatów, którzy zamierzają kontynuować ten sam kierunek / specjalność studiów i ukończyli studia licencjackie w uczelni, która uzyskała pozytywną akredytację tego kierunku w Państwowej Komisji Akredytacyjnej (PKA), postępowanie kwalifikacyjne ma charakter konkursu ocen uzyskanych na pierwszym etapie kształcenia.
Dla kandydatów zmieniających kierunek studiów lub specjalność, a także kontynuujących kierunek / specjalność, ale kończących uczelnie, które nie uzyskały pozytywnej akredytacji PKA tego kierunku, podstawą kwalifikacji jest rozmowa kwalifikacyjna dotycząca odpowiednio zagadnień z: biologii, biotechnologii, ekologii i sozologii. Zakres rozmowy kwalifikacyjnej obejmuje program studiów licencjackich realizowany na poszczególnych kierunkach i specjalnościach.
Rozmowa kwalifikacyjna jest elementem procedury rekrutacji dla wszystkich kandydatów na kierunek bioinformatyka oraz na anglojęzyczne studia drugiego stopnia z biotechnologii lub z ochrony środowiska.
Wybór osoby kierującej pracą magisterską i tematu pracy magisterskiej
Chociaż nie ma takiego obowiązku to studenci kontynuujący naukę na Wydziale Biologii zwykle realizują pracę magisterską w zakładzie naukowym, w którym wykonywali pracę licencjacką. Możliwa jest jednak także zmiana zakładu, a więc i tematyki pracy magisterskiej w stosunku do licencjatu. Tematykę pracy magisterskiej i osobę kierującą pracą określa się już w pierwszym semestrze studiów drugiego stopnia. Ustalenia te są następnie zatwierdzane przez odpowiednie Rady Instytutów naszego Wydziału, a w przypadkach określonych Regulaminem Studiów UAM - również przez Radę Wydziału Biologii.
Ukończenie studiów wyższych II stopnia (magisterskich)
Warunkiem ukończenia studiów i uzyskania tytułu zawodowego magistra jest:
- uzyskanie zaliczeń z wszystkich przedmiotów składających się na program studiów magisterskich,
- pozytywna ocena z pracy magisterskiej,
- pozytywna ocena z egzaminu magisterskiego.
W zależności od obranego kierunku studiów i specjalności wydawany jest dyplom magistra:
- biologii, biologii w jednej z następujących specjalności: biologia molekularna, biologia komórki i organizmu, biologia człowieka, biologia ewolucyjna, biologia populacji, ekologia krajobrazu, nauczanie biologii,
- biotechnologii,
- biotechnology,
- ochrony środowiska, ochrony środowiska w jednej z trzech specjalności: ochrona środowisk lądowych, ochrona środowisk wodnych, zarządzanie środowiskiem,
- environmental protection,
- bioinformatyki,
- neurobiologii.