Regulamin studiów niestacjonarnych
Szanowni Studenci i Studentki studiów niestacjonarnych!
W celu usprawnienia organizacji procesu dydaktycznego w roku akademickim 2024/2025 zalecam ścisłe przestrzeganie regulaminu studiów, a zwłaszcza jego paragrafów zamieszczonych poniżej. Kolorem czerwonym oznaczono komentarze i szczegółowe wykładnie do poszczególnych paragrafów i punktów.
W bieżącym roku akademickim do otrzymania zaliczenia konieczne będzie oprócz wpisu na karcie egzaminacyjnej również uzyskanie zaliczenia w formie elektronicznej (w systemie USOS). W związku z tym należy śledzić informacje na stronie internetowej Wydziału Biologii oraz w miarę potrzeby dokonywać niezbędnych uzupełnień.
§ 19.
1. Kierownik jednostki organizacyjnej prowadzącej dany przedmiot, w porozumieniu z prowadzącym zajęcia oraz egzaminatorem, okrela nie później niż czternacie dni od rozpoczęcia semestru:
1) warunki i tryb odbywania zajęć dydaktycznych;
Warunki i tryb odbywania zajęć ustala koordynator przedmiotu w formie regulaminu zajęć.
2) warunki usprawiedliwiania i odrabiania nieobecnoci na zajęciach;
Nieobecnoć na zajęciach obowiązkowych musi być bezwzględnie usprawiedliwiona.
3) warunki i tryb uzyskiwania zaliczenia oraz składania egzaminu;
W przypadku ćwiczeń przypisanych przedmiotowi kończącemu się egzaminem student uzyskuje zaliczenie końcowe na podstawie zaliczeń cząstkowych (forma ustalona przez osoby prowadzące zajęcia - nie może mieć ona charakteru jednorazowego egzaminu z całoci materiału). Wpis zaliczeniowy powinien zostać dokonany na ostatnich zajęciach przewidzianych planem zajęć dla danego przedmiotu. Egzamin powinien się odbyć nie później niż 14 dni od ostatnich zajęć (ćwiczeń lub wykładów) z danego przedmiotu.
4) zasady zapisywania się na egzamin;
5) termin egzaminu i zaliczenia, przy czym termin egzaminu nie może być wyznaczony później niż na dzień 20 wrzenia;
§ 24.
W przypadku, gdy student nie przystąpi do egzaminu lub zaliczenia w ustalonym terminie bez usprawiedliwionej przyczyny, egzaminator albo prowadzący zajęcia wpisuje ocenę niedostateczną (per absentiam). Wobec braku takiego wpisu do końca roku akademickiego, wskazaną ocenę wpisuje dziekan.
Uwagi: ten punkt regulaminu będzie bezwzględnie przestrzegany! W przypadku niemożliwoci stawienia się na egzamin w ustalonym terminie student zobowiązany jest zgłosić ten fakt w dziekanacie co najmniej na 7 dni przed i przedstawić usprawiedliwienie najpóźniej 7 dni po terminie egzaminu. W przypadku wydarzeń losowych przedstawić usprawiedliwienie najpóźniej 7 dni po terminie egzaminu.
§ 26.
1. W przypadku, gdy przedmiot obejmuje zajęcia, w których uczestnictwo jest obowiązkowe, warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest uprzednie zaliczenie takich zajęć z danego przedmiotu.
Uwagi: za zajęcia obowiązkowe uważa się ćwiczenia, ćwiczenia laboratoryjne, ćwiczenia terenowe, seminaria i proseminaria, lektoraty oraz konwersatoria. Wprowadza się listy obecnoci na wszystkich wykładach. Obowiązkowa jest obecnoć na wykładach monograficznych, wykładach, które nie kończą się egzaminem oraz wykładach, do których nie przypisana jest żadna forma ćwiczeń. W przypadku wykładów kursowych, do których przypisane są ćwiczenia, frekwencja na wszystkich zajęciach będzie brana pod uwagę w przypadku rozpatrywania jakichkolwiek podań i wniosków składanych przez studenta.
2. W razie niedopuszczenia do egzaminu, o którym mowa w ust. 1, egzaminator wpisuje z egzaminu ocenę niedostateczną. Wobec braku takiego wpisu do końca roku akademickiego, wskazaną ocenę wpisuje dziekan.
Uwagi: ten punkt regulaminu będzie bezwzględnie przestrzegany!
§ 27.
W uzasadnionym przypadku, na wniosek studenta złożony w terminie dwudziestu jeden dni od rozpoczęcia semestru, dziekan może zezwolić na zaliczanie przez studenta okrelonego przedmiotu przewidzianego w planie studiów w następnych semestrach.
Uwagi: ten punkt regulaminu będzie realizowany wyłącznie w odniesieniu do studentów, którzy złożą wnioski w regulaminowym terminie.
Poprawkowe i komisyjne zaliczanie przedmiotu
§ 32.
1. W przypadku odmowy zaliczenia zajęć albo otrzymania z nich oceny niedostatecznej, kierownik jednostki organizacyjnej prowadzącej zajęcia może na wniosek studenta zezwolić na komisyjne zaliczenie zajęć.
2. Wniosek o komisyjne zaliczenie zajęć student może złożyć w terminie siedmiu dni od odmowy zaliczenia zajęć albo wpisania oceny niedostatecznej.
Uwagi: wniosek powinien zawierać szczegółowe uzasadnienie, dające podstawę do wystąpienia o egzamin komisyjny (np. rażące uchybienia formalne ze strony prowadzącego zajęcia).
3. W przypadku uwzględnienia wniosku, o którym mowa w ust. 2, zaliczenie odbywa się niezwłocznie przed komisją, w skład której wchodzą:
1) kierownik właciwej jednostki organizacyjnej;
2) osoba prowadząca dane zajęcia;
3) specjalista z zakresu danego przedmiotu.
5. W przypadku nieuwzględnienia wniosku, o którym mowa w ust. 2, kierownik jednostki organizacyjnej wydaje uzasadnienie odmowy.
§ 33.
W przypadku uzyskania na egzaminie oceny niedostatecznej, studentowi przysługuje egzamin poprawkowy, który nie może być przeprowadzony wczeniej niż po upływie siedmiu dni od daty ogłoszenia wyników pierwszego egzaminu.
Powtarzanie przedmiotu
§ 35.
Na wniosek studenta dziekan może zezwolić na powtórzenie przedmiotu niezliczonego:
1) z jednoczesnym kontynuowaniem przez studenta studiów na roku wyższym;
Uwagi: zaliczenie warunkowe roku można będzie uzyskać tylko w przypadku, gdy liczba niezliczonych przedmiotów nie przekroczy trzech (zgodnie z § 36, p. 2); decyzja pozytywna uzależniona będzie od frekwencji i aktywnoci na zajęciach (obowiązkowe uczestnictwo w przewidzianych formach zaliczeń).
2) bez kontynuowania przez studenta studiów na roku wyższym.
Uwagi: w przypadku powtarzania roku przepisane przez właciwego Prodziekana mogą zostać oceny powyżej 3,5. W uzasadnionych przypadkach prowadzący zajęcia może przepisać ocenę 3,5 nie niższą.
§ 36.
1. Wniosek o powtarzanie przedmiotu student może złożyć najpóźniej w terminie czternastu dni po zakończeniu roku akademickiego albo przedłużonej sesji egzaminacyjnej.
2. W jednym roku akademickim nie można wnioskowować o powtarzanie więcej niż trzech przedmiotów.
3. Przedmiot już powtarzany nie może być powtarzany po raz drugi.
4. Przedmiot powtarzany musi być zaliczony w następnym roku akademickim w pełnym zakresie przewidzianym planem studiów.
Zaliczenie semestru i roku studiów
§ 38.
Zaliczenie semestru i roku studiów dziekan potwierdza w indeksie i w karcie okresowych osiągnięć na podstawie zawartych w nich wpisów.
§ 39.
Student zalicza semestr i rok studiów w okresie zaliczeniowym, wskazanym w ramach organizacji roku akademickiego.
§ 40.
Student składa w dziekanacie indeks i kartę okresowych osiągnięć niezwłocznie po zakończeniu sesji egzaminacyjnej.
Uwagi: wpis w indeksie i na karcie powinien być dokonany i trafić do dziekanatu najpóźniej w ciągu 3 tygodni od daty ostatniego egzaminu w danym semestrze. Ostateczny termin oddania indeksu ze wszystkimi zaliczeniami ustala się na dzień 20 wrzenia 2012. Wnioski o przedłużenie sesji powinny być złożone nie później niż do 10 wrzenia.
§ 41.
W uzasadnionym przypadku, na wniosek studenta dziekan może zezwolić na przedłużenie sesji egzaminacyjnej, jednak nie dłużej niż o dwa miesiące.
Uwagi: wyłącznie w przypadku zaistniałych zdarzeń losowych.
§ 42.
1. W szczególnie uzasadnionym przypadku, na wniosek studenta dziekan może zezwolić na zaliczenie semestru lub roku studiów tylko na podstawie zaliczeń i egzaminów uzyskanych na innej uczelni.
Uwagi: wyłącznie w przypadku gdy zakresy programowe, a nie nazwa przedmiotu pokrywają się co najmniej w 80%.
2. W przypadku, gdy zachodzą różnice programowe między planami studiów odbytych na innej uczelni i realizowanych na Uniwersytecie, dziekan wyznacza przedmioty uzupełniające te różnice oraz termin ich zaliczenia.
Prof. dr hab. Jerzy Błoszyk
Prodziekan Wydziału Biologii