Przygotowanie prac dyplomowych
Informacje dotyczące złożenia pracy licencjackiej oraz pracy magisterskiej
ZŁOŻENIE PRACY DYPLOMOWEJ
- Student przed przystąpieniem do egzaminu dyplomowego zobowiązany jest do zarejestrowania pracy dyplomowej w dziekanacie nie później niż 10-dni przed planowanym terminem egzaminu dyplomowego. Zarejestrowanie pracy dyplomowej w dziekanacie oznacza podanie tytułu pracy dyplomowej oraz informacji o kierującym pracą dyplomową (promotorze) i recenzencie. Należy również dołączyć „Oświadczenie o samodzielnym napisaniu pracy” oraz 4 lub 6 zdjęć do dyplomu wykonanych na jasnym, jednolitym tle: format 4,5cm x 6,5cm.
- Po zarejestrowaniu przez Dziekanat pracy w systemie USOS, student zobowiązany jest do wprowadzenia do systemu Archiwum Prac Dyplomowych (APD):
- tytułu pracy dyplomowej w języku polskim, jeżeli praca dyplomowa była przygotowana w innym języku niż polski,
- tytułu pracy dyplomowej w języku angielskim, jeżeli praca dyplomowa była przygotowana w innym języku niż angielski,
- streszczenia pracy w języku polskim i języku angielskim oraz w języku oryginału, jeżeli język oryginału jest inny niż język polski lub język angielski,
- słów kluczowych w języku polskim i języku angielskim oraz w języku oryginału, jeżeli język oryginału jest inny niż język polski lub język angielski,
- wersji elektronicznej pracy dyplomowej przygotowanej w postaci jednego pliku w formacie pdf.
- Student drukuje pracę dyplomową z systemu APD nie wcześniej niż po jej akceptacji w systemie APD przez kierującego pracą (promotora). Drukowanie pracy dyplomowej bezpośrednio z systemu APD skutkuje wygenerowaniem unikatowych numerów kontrolnych, które drukują się na kolejnych stronach pracy dyplomowej.
- Student przed przystąpieniem do egzaminu dyplomowego zobowiązany jest do złożenia jednego egzemplarza pracy dyplomowej w dziekanacie w wersji drukowanej przeznaczonego do teczki akt osobowych studenta w postaci wydruku dwustronnego na kartach formatu A4 w miękkiej oprawie waraz z wersją nagraną na płycie CD oraz 2 egz. pracy dla promotora i recenzenta drukowanej jednostronnie w twardej oprawie.
- Strona tytułowa pracy dyplomowej musi zawierać obowiązkowo następujące elementy:
- pełną nazwę Uczelni (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
- nazwę podstawowej jednostki organizacyjnej/instytutu/katedry/zakładu,
- rodzaj pracy dyplomowej (licencjacka/magisterska),
- kierunek i specjalność studiów,
- tytuł pracy dyplomowej (w języku polskim i angielskim),
- imię (imiona) i nazwisko autora pracy dyplomowej,
- numer albumu,
- tytuł/stopień naukowy, imię (imiona) i nazwisko kierującego pracą dyplomową (promotora),
- rok, w którym praca dyplomowa została przygotowana
- W przypadku, gdy praca dyplomowa przygotowywana jest w innym języku niż polski na stronie tytułowej zamieszcza się tytuł w języku przygotowania pracy dyplomowej. Tytuł pracy w języku polskim umieszcza się na stronie kolejnej .
Dokumenty wymagane przy odbiorze dyplomu:
- karta obiegowa
- legitymacja studencka
- dowód wpłaty 60 zł za dyplom
Istnieje możliwość otrzymania odpisu dyplomu w tłumaczeniu na język angielski. W tym celu należy:
- wnieść opłatę za wystawienie odpisu dyplomu w kwocie 40 zł.
TRYB PRZEPROWADZANIA I ORGANIZACJI EGZAMINÓW DYPLOMOWYCH W OKRESIE ZAWIESZENIA ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH W TRYBIE TRADYCYJNYM Z POWODU ZAGROŻENIA ZAKAŻENIEM WIRUSEM SARS-COV-2
Przed złożeniem pracy dyplomowej należy uzyskać wszystkie zaliczenia wymagane w ostatnim semestrze/roku, w tym wpis z seminarium i pracowni dyplomowej.
- imię i nazwisko recenzenta;
- data i godzina egzaminu dyplomowego.
- jeden egzemplarz pracy dyplomowej w postaci wydruku dwustronnego na kartach formatu A4 w miękkiej oprawie, przeznaczony do teczki akt osobowych.
- oświadczenie o samodzielnym napisaniu pracy dyplomowej, którego skan bądź zdjęcie wprowadził przed egzaminem do APD,
- oświadczenie o całkowitej zgodności wersji elektronicznej pracy dyplomowej z jej wersją drukowaną.
- dowód wniesienia opłaty, za wydanie odpisu dyplomu w języku polskim i obcym w kwocie 60,00 PLN, na indywidualne konto studenta.
1. Student przed przystąpieniem do egzaminu dyplomowego zobowiązany jest do przesłania promotorowi wniosku - zgłoszenie pracy dyplomowej, nie później niż 10 dni przed planowanym terminem egzaminu dyplomowego.
2. Promotor uzupełnia wniosek i przesyła do prodziekana właściwego do spraw kierunku studiów studenta z informacją:
3. Po akceptacji prodziekana, wniosek zostaje przesłany do Biura Obsługi Studenta.
4. Biuro Obsługi Studenta rejestruje pracę w USOS i Archiwum Prac Dyplomowych (APD), a student uzupełnia dane pracy w APD :
a. tytuł pracy dyplomowej w języku polskim, jeżeli praca dyplomowa była przygotowana w innym języku niż polski,
b. tytuł pracy dyplomowej w języku angielskim, jeżeli praca dyplomowa była przygotowana w innym języku niż angielski,
c. streszczenie pracy w języku polskim i języku angielskim oraz w języku oryginału, jeżeli język oryginału jest inny niż język polski lub język angielski,
d. słowa kluczowe w języku polskim i języku angielskim oraz w języku oryginału, jeżeli język oryginału jest inny niż język polski lub język angielski,
e. wersję elektroniczną pracy dyplomowej przygotowanej w postaci jednego pliku w formacie pdf.
f. oświadczenie o samodzielnym napisaniu pracy dyplomowej w formie załącznika będącego skanem w formacie pdf albo zdjęciem w formacie jpg wydrukowanego i podpisanego oświadczenia (załącznik 1)
g. oświadczenia o całkowitej zgodności wersji elektronicznej pracy dyplomowej z jej wersją drukowaną dyplomowej w formie załącznika będącego skanem w formacie pdf albo zdjęciem w formacie jpg wydrukowanego i podpisanego oświadczenia (załącznik 2). Składając oświadczenie, o którym mowa w ust. 2, student może udzielić zgody na udostępnianie swojej pracy dyplomowej w czytelni Archiwum UAM oraz w zakresie koniecznym do ochrony swojego prawa do autorstwa lub praw osób trzecich.
Treść oświadczenia o samodzielnym napisaniu pracy dyplomowej określa Załącznik nr 1.
Treść oświadczenia o całkowitej zgodności wersji elektronicznej pracy dyplomowej z jej wersją drukowaną określa Załącznik nr 2.
5. Po wprowadzeniu przez studenta do APD danych, o których mowa w pkt. 4, promotor:
-
a. sprawdza ich kompletność i poprawność, a następnie zatwierdza je w APD;
b. zleca za pośrednictwem APD badanie pracy dyplomowej w JSA;
c. akceptuje za pośrednictwem APD raport ogólny z badania antyplagiatowego pracy dyplomowej w JSA, pod warunkiem że praca dyplomowa nie nosi znamion plagiatu;
d. zawiadamia BOS mailowo o wykonaniu czynności wymienionych w podpunktach a-c.
Niezwłocznie po wznowieniu na UAM zajęć dydaktycznych w trybie tradycyjnym promotor drukuje, wypełnia i podpisuje raport ogólny z badania antyplagiatowego pracy wygenerowany przez JSA, po czym składa go w BOS.
6. Student drukuje pracę dyplomową z systemu APD nie wcześniej niż po jej akceptacji w systemie APD przez kierującego pracą (promotora). Drukowanie pracy dyplomowej bezpośrednio z systemu APD skutkuje wygenerowaniem unikatowych numerów kontrolnych, które drukują się na kolejnych stronach pracy dyplomowej.
7. Promotor i recenzent zobowiązani są do wypełnienie oraz zatwierdzenia w APD formularza oceny stanowiącej recenzję pracy. Podpisane recenzje należy złożyć w BOS niezwłocznie po wznowieniu na UAM zajęć dydaktycznych w trybie tradycyjnym.
8. Przed egzaminem BOS przygotowuje w USOS protokół egzaminu, który przesyła mailowo przewodniczącemu komisji.
EGZAMIN DYPLOMOWY W TRYBIE ZDALNYM
1. Po uzgodnieniu terminu egzaminu, przewodniczący komisji tworzy w kalendarzu w usłudze Microsoft Teams spotkanie pt. „Egzamin dyplomowy (imię, nazwisko i numer albumu studenta)”, na które zaprasza w roli wymaganych uczestników studenta oraz pozostałych członków komisji. Uczestnicy potwierdzają niezwłocznie za pomocą usługi Microsoft Teams otrzymane zaproszenie.
2. W wyznaczonym terminie egzaminu student i członkowie komisji inicjują w Teams połączenie w drodze wideokonferencji – dołączając na żywo do spotkania.
3. Po odebraniu połączenia przez studenta i wszystkich członków komisji jej przewodniczący weryfikuje tożsamość studenta. Student pokazuje do kamery legitymację studencką.
4. Przed przystąpieniem do merytorycznej części egzaminu przewodniczący komisji wyjaśnia studentowi kwestie techniczne związane z przebiegiem egzaminu, a także konsekwencje przerwania wideokonferencji (utraty połączenia) przed jego zakończeniem.
5. Przewodniczący komisji winien zapewnić techniczne warunki sprawdzenia samodzielnej odpowiedzi studenta na pytania egzaminacyjne. Mikrofon i kamera musza pozostać włączone podczas trwania egzaminu. Efekty tła musza być wyłączone.
6. Jeżeli w trakcie egzaminu dojdzie do przerwania połączenia pomiędzy członkami komisji albo pomiędzy komisją a zdającym egzamin studentem, przewodniczący komisji w porozumieniu z członkami komisji podejmuje decyzję czy przebieg egzaminu do momentu przerwania połączenia pozwala komisji ocenić egzamin i ustala:
- zakończenie egzaminu i wystawienie oceny;
albo
- konieczność powtórzenia egzaminu.
W przypadku, gdy przerwa nie trwa dłużej niż 2 min, przewodniczący decyduje, czy kontynuować egzamin, czy przerwać egzamin i zastosować 1) lub 2).
7. Utratę połączenia, przerwanie egzaminu oraz decyzję o jego powtórzeniu odnotowuje się w protokole egzaminu.
8. Przed ukończeniem egzaminu (połączenia) przewodniczący komisji informuje studenta o terminie ogłoszenia wyniku egzaminu oraz sposobie, w jaki ono nastąpi.
9. Jeśli student nie może przystąpić do egzaminu w wyznaczonym terminie przesyła wraz z usprawiedliwieniem prośbę o wyznaczenie jego nowego terminu ze swojego studenckiego adresu e-mail (nazwa_użytkownika@st.amu.edu.pl) do BOS przed terminem egzaminu albo niezwłocznie po ustąpieniu przyczyn nieprzystąpienia do niego.
10. Dziekan podejmuje decyzję o nowym terminie i trybie egzaminu.
11. Niezwłocznie po przeprowadzeniu egzaminu przewodniczący drukuje, wypełnia i podpisuje protokół egzaminu, a następnie przesyła mailowo do BOS jego skan w formacie pdf albo zdjęcie w formacie jog.
12. Podpisany protokół egzaminu przewodniczący komisji składa w BOS niezwłocznie po wznowieniu zajęć dydaktycznych w siedzibie uczelni, informując o złożeniu protokołu pozostałych członków komisji.
13. Członkowie komisji podpisują protokół egzaminu niezwłocznie po otrzymaniu informacji o jego złożeniu w BOS.
Przed odbiorem dyplomu ukończenia studiów student, który przystępował do egzaminu w trybie zdalnym, składa w BOS:
Oświadczenia powinny być podpisane przez studenta i w sposób trwały złączone z pracą dyplomową.