Historia i współczesność
Wydział Biologii - dzisiaj - w liczbach
- Wydział Biologii jest jednym z 14 wydziałów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W jego skład wchodzą 4 instytuty, 27 zakładów, 2 pracownie instytutowe, 5 pracowni wydziałowych, biblioteka oraz jednostki administracyjne (dziekanat i 4 sekretariaty instytutowe).
- Na Wydziale zatrudnionych jest 307 pracowników, w tym 195 nauczycieli akademickich i 112 pracowników naukowo-technicznych, inżynieryjno-technicznych, administracyjnych i pracowników biblioteki. Wydział zatrudnia 42 profesorów tytularnych, 32 doktorów habilitowanych, 121 doktorów na stanowisku adiunkta.
- Decyzje dotyczące spraw naukowych podejmowane są na posiedzeniach Rady, złożonej z 74 samodzielnych pracowników naukowo-dydaktycznych. Sprawy organizacyjne, administracyjne i pracownicze znajdują się w gestii Rady Wydziału pochodzącej z wyboru. W jej skład wchodzą 53 osoby reprezentujące wszystkie grupy pracowników, doktorantów i studentów.
- W ciągu roku ukazuje się ponad 350 publikacji przygotowanych przez pracowników i doktorantów. W dużym stopniu są one efektem badań finansowanych z licznych grantów krajowych i międzynarodowych. Aktualnie realizowanych jest blisko 80 projektów badawczych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wiele projektów ma charakter badawczo-rozwojowy i realizowane jest między innymi we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jednostkami administracji państwowej i samorządowej, przedsiębiorstwami, placówkami opieki zdrowotnej.
- Wydział jest zaangażowany w czterech konsorcjach/sieciach o zasięgu międzynarodowym i pięciu krajowych; m.in. w roku 2010 został umieszczony na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej.
- Każdego roku w seminariach i konferencjach naukowych organizowanych na Wydziale uczestniczy kilkudziesięciu gości zagranicznych.
- Problematyka badań prowadzonych na Wydziale pozwala w sposób istotny wpisywać się w rozwój nauk biologicznych, poczynając od tych zajmujących się organizacją życia na poziomie molekularnym poprzez poziom komórkowy i organizmalny do dyscyplin zajmujących się poziomem ponadosobniczym, w tym relacjami między organizmami a środowiskiem życia w obrębie populacji, ekosystemów i wyższych jednostek organizacyjnych. W te wszystkie badania coraz mocniej wpisują się najnowocześniejsze podejścia wykorzystujące z jednej strony problematykę zagadnień ewolucyjnych, a z drugiej - techniki obliczeniowe (bioinformatyczne). Duży nacisk jest położony na wypracowanie interdyscyplinarnych badawczych projektów.
- System kształcenia obejmuje studia stacjonarne i niestacjonarne I i II stopnia, stacjonarne studia doktoranckie oraz studia podyplomowe. Na Wydziale kształci się ponad 1600 studentów i przygotowuje rozprawy blisko 120 doktorantów.
- Studia stacjonarne prowadzone są na trzech kierunkach mających akredytacje Państwowej Komisji Akredytacyjnej: biologia, biotechnologia i ochrona środowiska oraz na makrokierunku - bioinformatyka, prowadzonym wspólnie z Politechniką Poznańską. Odrębna rekrutacja na I stopień jest prowadzona na specjalności: ekologia i zarządzanie zasobami przyrody (kierunek: biologia) oraz hydrobiologia i ochrona wód (kierunek: ochrona środowiska). Na II stopniu kształcenie odbywa się na 10 specjalnościach: biologia człowieka, biologia eksperymentalna, biologia molekularna, biologia środowiska, ekologia i zarządzanie zasobami przyrody (kierunek biologia); hydrobiologia i ochrona wód, ochrona i kształtowanie środowisk lądowych, zarządzanie środowiskiem, chemia środowiska (kierunek: ochrona środowiska).
- Wydział prowadzi studia stacjonarne z zakresu ochrony środowiska w zamiejscowych ośrodkach dydaktycznych w Słubicach i Pile.
- Studia niestacjonarne realizowane są na dwóch kierunkach: biologia (studia I i II stopnia) i ochrona środowiska ( w roku akad. 2010/2011 tylko studia I stopnia). Studia biologiczne II stopnia prowadzone są na trzech specjalnościach: biologia człowieka, biologia doświadczalna i biologia środowiskowa.
- W ramach programu Erasmus/Socrates corocznie wyjeżdża na studia zagraniczne około 30 studentów. Na liście uczelni partnerskich objętych tym programem znajduje się 29 uczelni z 14 państw: Niemcy, Francja, Belgia, Włochy, Wielka Brytania, Portugalia, Hiszpania, Czechy, Holandia, Finlandia, Szwecja, Norwegia, Irlandia, Turcja.
- W 2011 roku swoje 90-lecie obchodzi Koło Naukowe Przyrodników, organizacja o wspaniałej tradycji, miejsce aktywności dużej grupy studentów Wydziału.
- Od kilku lat Wydział funkcjonuje w nowym gmachu - Collegium Biologicum - znajdującym się w Kampusie Uniwersyteckim na Morasku. Nowoczesne wyposażenie sal dydaktycznych i laboratoriów sprzyja zarówno podnoszeniu jakości kształcenia jak również stwarza warunki dla rozwoju naukowo-badawczego. Szczególną rolę, także integracyjną, pełnią wspólnie wykorzystywane pracownie wydziałowe: Mikroskopii Elektronowej i Konfokalnej, Technik Biologii Molekularnej, Izotopowa, Fitotronowa, Komputerowa, Zbiory Przyrodnicze i Biblioteka.
© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293